قاطی پاتی

مرجع بلاگر ایران - جدید ترین ها از وبلاگ های پارسی

به قاطی پاتی بزرگترین مرجع بلاگر ایرانی خوش آمدید!
هدف قاطی پاتی این است تا وبلاگ نویسان ایرانی بهتر دیده شوند و سریع تر پیشرفت کنند.

ثبت شکایت

question_answer فولاد چيست

فولاد چيست ؟ فولاد (Steel) به  آلياژهاي آهن که بين 0?002 تا 2?1 درصد وزن خود کربن دارند گفته ميشود.فولاد پر مصرف ترين ف صنعتي است و مصرفش پيوسته افزايش مي‌يابد. امروزه توليد فولاد جهان نزديک به هزار و سيصد ميليون تن در سال است.


فولاد چيست ؟


كلمه 

فولاد ، به آلياژهايي گفته ميشود كه حداقل پنجاه درصد آن را آهن تشكيل مي دهد و شامل يك ياچند عنصر ديگر مي باشد. اين عناصر معمولا شامل كربن، منگنز، سيليسيم، نيكل، كرم، واناديم، موليبدن،تيتانيوم، نيوبيم و آلومينيوم هستند. كربن به عنوان مهم ترين ماده آلياژي فولاد محسوب مي گردد.  هرچند كه ممكن است در انواع مختلف فولاد، مواد آلياژي ديگري نيز به ميزان زيادتري يافت شود يا حتي كربن در بعضي از آلياژهاي فولاد ناخالصي محسوب شود.
کربن در آهن bcc حل شده و يک محلول جامد به نام فريت (Ferrite) تشکيل ميدهد. حل شوندگي کربن در فريت آلفا حداکثر 0.025% و در فريت دلتا 0.09% است. کربن در ساختار بلوري گاما (fcc) حل شده و محلول جامد آستنيت (Austenite) به دست مي آيد. حل شوندگي کربن در fcc اندکي بيشتر بوده و به ميزان 2.14% مي رسد.
با افزايش ميزان کربن در آلياژهاي آهن تا حداکثر 6.67% ميتوان فاز کاربيد آهن يا سمنتيت (Cementite)  را بدست آورد که ساختاري ترد و شكننده دارد . ميزان حداكثر انحلال كربن در آهن براي فازهاي مختلف در دماهاي مختلف روي مي دهد و فولادهاي مختلف را از يكديگر متمايز مي سازد . با توجه به آلياژ فولاد و نرخ سرد كردن آن پرليت (Pearlite) يا مارتنزيت (Martensite) ميتواند تشکيل شود . مارتنزيت هنگام سرد شدن سريع ،آلياژ فولاد به دست مي آيد .


ويژگي هاي فولاد


فولاد يکي از آلياژهاي آهن به شمار مي آيد که بي شک از ويژگي ها و خواص مشابهي برخوردار بوده و مي توان گفت همين ويژگي هاي بي نظير اين ف مي باشد که سبب شده تا کاربرد بسيار بالايي را در بسياري از صنايع ايفا کند. از مهمترين و بارزترين ويژگي هاي فولاد مي توان به موارد زير اشاره داشت:  • شکل پذيري بسيار بالا

  • هدايت گرما خوب

  • دوام بسيار بالا

  • ضد زنگ

  • ضد خوردگي

  • انعطاف پذيري بالا

  • استحکام و کششي بالا


کاربرد فولاد


از فولادي که تا 0?2 درصد کربن دارد، براي ساختن سيم، لوله و ورق فولاد استفاده مي‌شود. فولاد متوسط 0?2 تا 0?6 درصد کربن دارد و آن را براي ساختن ريل، ديگ بخار و قطعات ساختماني بکار مي‌برند. فولادي که 0?6 تا 1?5 درصد کربن دارد، سخت است و از آن براي ساختن ابزارآلات، فنر و کارد و چنگال استفاده مي‌شود. فولاد، انواع فراواني دارد؛ که همه آن موارد در جدول کليد فولاد قابل دسترس مي‌باشد.هدف ما بيشتر آشنايي با انواع ورقهاي فولادي با توجه به گريد آن(نوع ورق از نظر کار برد وآناليز وترکيبات آن)ميباشد.


منبع :

فولاد چيست ؟ پيکاتک


براي مشاهده محصولات بيشتر به سايت پيکاتک به آدرس

https://pikatak.com مراجعه نماييد.

کلمات کلیدی: فولاد ,مي ,کربن ,درصد ,چيست ,آلياژهاي ,کربن در ,فولاد چيست ,آلياژهاي آهن ,براي ساختن ,درصد کربن ,حل شوندگي کربن ,درصد کربن دارد،

clear_all آخرین مطالب این وبلاگ

clear_all آخرین ارسال ها

keyboard_arrow_up